середа, 29 січня 2025 р.

ПАМ'ЯТЬ ПРО КРУТИ НЕ ЗГИНЕ

 

107 років тому – 29 січня 1918 року – українські студенти і гімназисти, не маючи військового вишколу, перепинили шлях російсько-більшовицькій орді, що наступала на Київ.

Крути – символ непохитності, патріотизму та всеосяжної любові до Батьківщини. Бій під Крутами був лише однією невеликою віхою в українських визвольних змаганнях. Невеликою, але значною за своїми наслідками. І усвідомивши цей факт, ми, нащадки, зобов’язані зберегти в собі той вічний вогонь, ту непереможну любов до Батьківщини, яку мали вони, студенти і гімназисти.

Цього дня ми віддаємо шану стійкості та мужності молодих хлопців, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української державності та зупинили нападника.

До цієї дати у бібліотеці розгорнуто виставку-пам'ять "Пам'ять про Крути не згине".



субота, 25 січня 2025 р.

ДІВЧИНА З ЛЕГЕНДИ

 

25 січня виповнюється 400  років від дня народження Марусі Чурай, полтавської поетеси і співачки епохи гетьмана Богдана Хмельницького.

 Марусі Чурай приписують авторство близько 40 пісень. З того часу і до сьогодні  українці співають її пісні «За світ встали козаченьки», «На городі верба рясна», «Прилетіла зозуленька», «Зелененький барвіночку», «Ой, по горі, по долині», «В кінці греблі шумлять верби», «Сидить голуб на березі», «Ой, не ходи, Грицю», «Віють вітри, віють буйні»,  «Зелений барвінок".

 Її ім’я поряд з іменами лицарів тих буремних років займає почесне місце в нашій історії. Марусю традиційно називають «дівчиною з легенди», оскільки реальність її існування документально не підтверджується. Образ «української Сапфо» склався під впливом літературних творів ХІХ – ХХ сторіч балад, поем, драм, повістей, романів  створених на основі народних оповідань.

 Марусі присвячено чимало літературних творів: балада Левка Боровиковського "Чарівниця", драма Михайла Старицького "Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці", драматична поема Любов Забашти "Дівчина з легенди", драма Володимира Самійленка "Маруся Чураївна", повість Ольги Кобилянської "В неділю рано зілля копала, а найвідомішим з них став історичний роман у віршах "Маруся Чурай" Ліни Костенко.

 Образ Марусі неоднозначний. Вона стала символом української пісні, зіркою української культури і мистецтва, взірцем справжнього патріотизму, коли серце за Батьківщиною болить і біль свій виливає в виразних піснях, про що і пише Ліна Костенко у своєму романі:

Ця дівчина не просто так, Маруся.

Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа.

До цієї дати у бібліотеці діє виставка-присвята "Дівчина з легенди".



середа, 22 січня 2025 р.

МОЯ УКРАЇНА – ЄДИНА КРАЇНА

 

Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) Україна відзначає день Соборності, що символізує наше єднання та міцність, які дарують нам сили протистояти будь-яким викликам.

 День Соборності – особливий день, коли ми вшановуємо історичне об’єднання наших земель, духу боротьби та невгамовного прагнення до свободи.

До цієї історичної дати працівники будинку культури та бібліотеки провели історичну годину "Єдина країна – єдиний народ". Для користувачів у бібліотеці діє книжкова виставка-інсталяція "Моя Україна – єдина країна",  на якій представлена література, що висвітлює тернистий шлях України до соборності.





пʼятниця, 17 січня 2025 р.

СМІЄМОСЯ, ГРАЄМОСЯ, РОЗВАЖАЄМОСЯ...

 

Сьогодні на завершальному етапі шкільних зимових канікул працівниками Байрацького СБК та сільської бібліотеки проведено ще один конкурсно-розважальний захід для дітей «Сміємося, граємося, розважаємося…».





ЗИМОВИЙ ЗАТИШОК З КНИГОЮ

 

Зима – найкращий час для читання, для сімейних розмов та посиденьок з друзями. І, звісно, це прекрасний момент, щоб закутатись в теплу ковдру, заварити запашний чай та почитати хорошу книжку. Адже усім нам хочеться затишку, тепла і добра.

Тож не зволікайте! Поспішайте до бібліотеки, щоб зануритися у світ чудових книг та зарядитися гарним настроєм. Нехай кожна обрана книга подарує тепло, натхнення та незабутні враження!



вівторок, 7 січня 2025 р.

Я ВОСКРЕС, ЩОБ ЗНОВУ З ВАМИ ЖИТИ

 

Україно! Ти – моя молитва

Ти моя розпука вікова...

Гримотить над світом люта битва

За твоє життя, твої права

                            В.Симоненко                                                             

Життя, мов спалах блискавки – всього 28 років прожив Василь Симоненко – український поет і журналіст, один із найбільш яскравих представників покоління українських "шістдесятників".

8 січня виповнюється 90 років від дня народження видатного поета, прозаїка, журналіста Василя Андрійовича Симоненка. (1935 – 1963).

Народився в селі Біївці на Полтавщині.Закінчив факультет журналістики Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. У 1957 році переїздить до Черкас і тут розпочинає трудову діяльність у редакції газети «Молодь Черкащини».

Писати Василь Симоненко почав ще в студентські роки, проте через цензурні перепони друкувався мало – за життя вийшла тільки одна збірка його віршів «Тиша і грім» (1962) та казка для дітей «Цар Плаксій та Лоскотон». Посмертно вийшли збірки «Земне тяжіння», «Лебеді материнства», «Поезії», збірка новел «Виноз троянд», дитячі казки «Подорож у країну Навпаки», «Казка про Дурила».Лауреат літературної премії імені Тараса Шевченка (посмертно). В Україні встановлена щорічна Всеукраїнська літературна премія імені Василя Симоненка «Берег надії». Був членом Національної спілки письменників України. Попри коротке життя, Василь Симоненко залишив глибокий слід в українській літературі. Його поезія, пронизана любов’ю до рідної землі та боротьбою за свободу, не втрачає своєї актуальності й сьогодні.

До 90-річчя із дня народження поета у бібліотеці розгорнуто книжкову виставку-портрет«Я воскрес, щоб знову з вами жити».

пʼятниця, 3 січня 2025 р.

КАЗКОВИЙ СВІТ БРАТІВ ГРІММ

 

4 січня 1785 року народився Якоб Грімм, один з братів Грімм. Брати Грімм – Вільгельм і Якоб – відомі дослідники німецької культури і німецькі лінгвісти, дитячі письменники і одні з найвідоміших казкарів Європи. Брати Грімм протягом тривалого часу збирали німецький фольклор.

 Результатом цього стали їхні всесвітньо відомі казки, які ось вже більш ніж двісті років із задоволенням читають дорослі та діти по всьому світу!


ДЯКУЄМО ЗА ПОДАРОВАНІ КНИГИ!

 

Сьогодні найщиріші слова вдячності шлемо Любові Буднянській за подаровані книги для користувачів Байрацької сільської бібліотеки-філії.

«Істини одлуння» - третя книга авторки Любові Буднянської – поетеси, новелістки, цікавої оповідачки, залюбленої в музику, в поезію, в свою рідну Охтирщину. Збірка новел – це белетризовані описи реальних картин сільського життя з його виразними подробицями та деталями.

Щиро дякуємо Вам  за щире серце та Вашу небайдужість і такий щедрий подарунок. Впевнені, що подаровані книги знайдуть своїх читачів!



середа, 1 січня 2025 р.

БОРЕЦЬ ЗА ВІЛЬНУ УКРАЇНУ

 

1 січня ми згадуємо українського героя й провідника Степана Бандеру, який своїм життям довів, що боротися за Україну потрібно постійно, щодня і своїм життям доказав, що він є великим українцем.

Бандера – це Україна! Він уособлює у собі найкращі та найбільші чесноти українського народу, є символом волі і незалежності для українців.