четверг, 5 января 2023 г.

ТРАГІЧНИЙ, ВЕЛИЧНИЙ І ВІЛЬНИЙ ВАСИЛЬ СТУС

 

6 січня цього року Василю Стусу виповнилося б 85 років. Та прожив він тільки 47. Це було коротке, але яскраве життя, дорога через терни до зірок.

Трагічна доля судилася Василю Стусу – талановитому українському поету, прозаїку, перекладачу, літературознавцю, правозахиснику, одному з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років.

Він був людиною, не здатною на компроміси, яка завжди йшла шляхом правди і заплатила за це власним життям.

Василь Стус увійшов до літератури як надзвичайно обдарована, неординарна особистість. Його творчість – це дзеркало його душі, яку ніщо не могло зламати. Твори поета не друкували в рідній країні за його власні переконання: він вважав, що українській культурі потрібна автономія. За це Василя Стуса посадили на 13 років і позбавили можливості писати. Але він писав навіть в слідчих ізоляторах, тюремних камерах, в мордовських таборах. На жаль повністю його поетичний доробок уже ніколи не стане надбанням нашого народу: не менше шестисот віршів В. Стуса було конфісковано і знищено в страшні роки його табірних страждань. Проте й та частина, якій пощастило побачити світ, засвідчила його могутнє обдарування, глибокий розум і безмежну любов до України.

Василя Стуса закатували, але не перемогли. Він навіть у найтяжчі хвилини життя твердо вірив, що вернеться до народу своїм словом, що світ його почує.

І сьогодні його поезія залунала в Україні, її почули, в неї вслухаються. Схиляються перед ним і поза Україною ті, кому випало читати його твори або довідатися про його долю й боротьбу.

За коротке життя поет, член Української Гельсінкської Групи, Стус залишив 6 томів творів, більшість з яких перекладено на англійську та надруковано на Заході.

У 1989 році Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції (УАНТІ) заснована Премія імені Василя Стуса. Премія присуджується авторам, які мають видатні успіхи у своїй галузі, активно присутні в українському культурному просторі.

В 1991 році за збірку поезії «Дорога болю» Василя Стуса посмертно відзначено Шевченківською премією.

26 листопада 2005 року йому посмертно присвоєно звання Героя України.

В пам'ять про Василя Стуса у бібліотеці підготовлено тематичний перегляд літератури " Трагічний, величний і вільний Василь Стус".

Читаймо Василя Стуса!

Прислухаймось до нього! Може, нам вдасться глибше збагнути його, світ, самих себе.



Комментариев нет:

Отправить комментарий